פנייה לשרי המשפטים והביטחון הלאומי: מחסור כח אדם במערכת החינוך

פנייה לשרי המשפטים והביטחון הלאומי: התערבו בעניין מחסור כח אדם במערכת החינוך וסוגיית גיוס כח אדם למילוי מקום זמני.
 
לפי נתוני משרד החינוך, ב- 3,000 גני ילדים ביום נדרש פתרון של מילוי מקום בעקבות מחסור באיש צוות. במרכז השלטון המקומי הקימו את מיזם "המסייעת" לגיוס כח אדם למילוי מקום זמני, אלא שכעת מסתבר כי בשל מגבלה בירוקרטית לא ניתן לקדם את העסקתן של 13,000 מועמדות ומועמדים פוטנציאליים. ראש עיריית יבנה, רועי גבאי מצטרף לקריאתו של יו"ר מרכז השלטון המקומי ולשרים ומבקש התערבותם: "מדובר בסוגיה קריטית ונדרשת התערבות שתוביל לטיפול והנחיית כלל הגורמים הרלוונטיים להתכנס מיידית למציאת פיתרון. כך ניתן יהיה לקיים את החודשים שנותרו בשנת הלימודים הנוכחית עם פחות חוסרים ופחות מסגרות סגורות". 

    
פנייה לשרי המשפטים והביטחון הלאומי: מחסור כח אדם במערכת החינוך
פנייה לשרי המשפטים והביטחון הלאומי: מחסור כח אדם במערכת החינוך-2 פנייה לשרי המשפטים והביטחון הלאומי: מחסור כח אדם במערכת החינוך-1


יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים-רעות, חיים ביבס פנה בסופ"ש האחרון, בשם ראשי הרשויות המקומיות, לשר המשפטים ח"כ יריב לוין ולשר לביטחון לאומי, ח"כ איתמר בן-גביר בדרישה להתערבות מיידית לטיפול בנושא המונע פתרון מצוקת כח-אדם בתחום החינוך, ובפרט הסייעות בחינוך לגיל הרך (גילאי 3-6).

מרכז השלטון המקומי והרשויות המקומיות פעלו להביא לפתרון מעשי של הסוגיה אולם נתקלו בחסמים ביורוקרטיים והתנגדויות מצד הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה. לפי נתוני משרד החינוך, ב-3,000 גנים ביום נדרש פתרון של מילוי מקום בעקבות מחסור באיש צוות. בשנה החולפת היינו עדים בערים רבות למצבים בהם, `מהיום למחר` לא נפתחו גני ילדים, בשל מחסור של איש צוות שלא נמצא לו ממלא מקום. המשמעות המיידית למשק, מעבר לפגיעה הפדגוגית בשגרת הילדים, היא ש-35 ילדים לא הולכים לגן, והוריהם – לא הולכים לעבודה. "מדובר במשבר לאומי, לא פחות מכך", אומרים במרכז השלטון המקומי שיזם מהלך שנועד לצמצם את החוסרים בסייעות בגני הילדים ולהבטיח שגרת לימודים רציפה, תוך התייחסות לשינויים הגלובליים ושוק התעסוקה שעבר שינוי בשנים האחרונות.

כזכור, מיזם "המסייעת" שהוקם ע"י מרכז השלטון המקומי הינו מיזם המגייס כח אדם למילוי מקום זמני, באמצעות פלטפורמה דיגיטלית Online ,הפועל לצד מעסיק שמשמש כמפעיל מסנן. לצורך הפעלת המיזם, חבר מרכז השלטון המקומי לחברה למתנ"סים – תאגיד ממשלתי הפועל שנים ארוכות גם כזרוע ביצועית של משרדי הממשלה במערכות החינוך. המיזם הוצג לגורמים המקצועיים במשרד הפנים, משרד האוצר, משרד החינוך וזרוע העבודה שבירכו על היוזמה ונתנו לנו גיבוי מלא להתקדם.

עפ"י יו"ר המרכז לשלטו מקומי, עם הקמת המיזם נרשמו למאגר מעל 13,000 מועמדים פוטנציאליים אשר ראו עצמם מתאימים למשרות מילוי מקום של סייעות בגני ילדים ובמסגרות צהרונים ברחבי הרשויות המקומיות. "מאחר שעסקינן בהעסקת כוח אדם זמני במסגרות חינוך של גילאי 6-3, ביטחון ילדנו הוא נר לרגלינו. כל מועמד נדרש בבדיקת מידע מהמרשם הפלילי בדבר עבירות, רישום לגביהן מונע מהמועמד מלשמש כממלא מקום בגן ולשם כך. מתוקף ההתקשרות במיזם מבקשות הרשויות המקומיות להסמיך את מרכז השלטון המקומי לבצע עבורן, כ"גורם מסייע" שיוסמך על ידן לפי חוק המידע הפלילי ותקנת השבים, התשע"ט-2019, את הבדיקה המקדימה מול המרשם הפלילי של משטרת ישראל. הצוותים המקצועיים של מרכז השלטון המקומי פנו לגורמים המקצועיים, על מנת להגדירו כגורם שיכול להשתמש במידע מטעמן של הרשויות המקומיות באמצעות "כספת". המרכז הבהיר הן את הטעמים החוקיים והמהותיים המצדיקים את מתן האישורים ומדוע קיים צורך חיוני ברמה הלאומית לסייע לקדם את הפתרון להפעלת המיזם, ולו כפיילוט לשנת הלימודים הנוכחית. "למרבה הצער – ניסיונות אלה העלו חרס", אומרים במרכז השלטון המקומי.

עפ"י ביבס, המחסור החמור בכוח אדם במערכת החינוך הוא "לא פחות ממחדל לאומי, על כך יעידו כלל הרשויות המקומיות במדינת ישראל, ומשרד החינוך בעצמו, הנצבים בכל יום מחדש בפני מצוקת גיוס כוח אדם להמשך הפעלה רציפה של מערכת החינוך. מזה כחצי שנה אנו פועלים בכל הערוצים הקיימים לרשותנו כדי שנוכל להפעיל את המיזם ולעזור לרשויות למלא את החוסרים בעזרת כוח אדם המעוניין במשרות במילוי מקום".

ראש עיריית יבנה, רועי גבאי מצטרף לקריאתו של יו"ר מרכז השלטון המקומי ומבקש את התערבותכם המיידית של השרים. "מדובר בסוגיה קריטית ונדרשת התערבות שתוביל לטיפול בנושא זה, כולל הנחיית כלל הגורמים הרלוונטיים להתכנס מיידית למציאת פיתרון שיאפשר למרכז השלטון המקומי לקבל את המידע לצורך קידום ותפעול המיזם", אומר גבאי ומוסיף כי "כך ניתן יהיה לקיים את החודשים שנותרו בשנת הלימודים הנוכחית עם פחות חוסרים ופחות מסגרות סגורות. בכך נבטיח את קיומה של המשימה הלאומית החשובה של שמירת רציפות מערכת החינוך ושגרת יומם של ילדי ישראל בכלל וילדי העיר והוריהם בפרט".
 
קרדיט חיים ביבס- צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי
קרדיט רועי גבאי-  צילום: עמית אלפונטה
 
(16/1/23) 

עיריית יבנה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אליה. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת dorit@yavne.muni.il
ראשי מפת אתר פנייה למנהל האתר יוטיוב עקבו אחרינו באפליקציה
הצהרת נגישות
The Butterfly Button