אגפים ומחלקות

חיות בר

חיות הבר ככלל הינן מוגנות ואין לאף אדם רשות לפגוע בהן, להעתיק אותן, ללכוד אותן או להרוג אותן, אלא באישור מיוחד מרשות הטבע והגנים.
 
תנים ושועלים:
התנים והשועלים הינם חיות בר מוגנות. הם אינם מסוכנים לאדם ומביאים תועלת רבה. התנים והשועלים ניזונים ממכרסמים (חולדות, עכברים), נחשים, פגרים ובכך מועילים ע"י שמירה על סניטציה טבעית.
  
התנים והשועלים לא רודפים אחרי בני אדם ואינם מסוכנים לבני אדם. בשל התרחבות הבניה והשתלטות על שטחי טבע בהם הם חיו, נעלמו אזורי המחיה הטבעיים שלהם והם החלו לחיות בשולי הישובים ואף בתוך הישובים.
מאחר ולא ניתן לגרש אותם, ללכוד אותם או להרוג אותם, הדרך היחידה למנוע מהם להתקרב ולהתמקם בשכונות המגורים היא ע"י שמירה על ניקיון הסביבה. לוודא שהזבל נזרק לתוך הפח ולסגור את המכסה. לא להשאיר שאריות מזון ולחם ברחוב. לפנות גרוטאות המשמשות כמקום מחסה.
 
באישור רשות הטבע והגנים נעשו ניסיונות ללכידת תנים בעיר, אך ניסיונות אלו לא צלחו (כצפוי). המחלקה הוטרינרית נמצאת בקשר ישיר עם הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים ויחד אנו עוקבים אחר מצב התנים והשועלים בעיר.
חשוב לזכור: התנים והשועלים אינם מסוכנים לאדם כולל לילדים, וככל חיות הבר, יימנעו ממגע עם האדם. התנים הינם זן מתפרץ ונמצאים בכל הארץ וגם בערים.
 
מיינות ודררות:
חיות בר המוגדרות כמין פולש, אולם אסור לפגוע בהן, ללכוד אותן או להציק להן.
 
נחשים:
כל נחשי ארצישראל הינם חיות מוגנות ואסור לצוד אותם או להרוג אותם.
הנחשים הם בעלי דם קר, הם אינם מסוגלים לווסת את חום הגוף כמו היונקים וכאשר מזג האוויר מתקרר, חילוף החומרים בדמם יורד והם נכנסים לשנת חורף. במהלך זמן זה הם אינם אוכלים. כאשר האביב מגיע והטמפרטורות עולות, הנחשים מקיצים משנתם. בתקופה זו הם מאוד עצבניים ורעבים והארס בגופם מאוד מרוכז. אלו הן ההכשות המסוכנות ביותר.
לא כל הכשה של נחש ארסי תוביל להחדרת הארס, יש הרבה הכשות עקרות.
 
לארס שתי מטרות בלבד: אחת להרוג בעל חיים קטן המשמש למזון, והשנייה להגן על הנחש מטורף גדול יותר שרוצה לפגוע בו. מאחר ואנו איננו הטרף של הנחש, הסיבה היחידה שהנחש יכיש אותנו היא אם הוא ירגיש מאוים לחייו. לכן, בכל מפגש עם נחש יש להתרחק ולא לעמוד בדרכו. הנחש יבחר לברוח מאשר להכיש ולבזבז את הארס ולהישאר לאחר מכן רעב.
במידה והתרחשה הכשה, יש לקחת את המוכש בדחיפות לבית חולים. לא לנסות ללכוד את הנחש, אם אפשר לצלם את הנחש זה יוכל לסייע בחדר מיון בזיהוי מין הנחש.
 
באזורנו ישנו נחש ארסי אחד: צפע ארצישראלי.
 
בכל שנה כלבים וחתולים רבים מוכשים מנחשים. כאשר רואים נחש יש להרחיק במיידית את הכלב או החתול. במידה ובעל החיים הוכש, יש לפנות אותו באופן דחוף לטיפול וטרינרי. סיכויי ההחלמה של כלב שהוכש בפנים והובהל מיד לטיפול רפואי הם יחסית טובים, חשוב לא לאבד זמן יקר ולא להמתין לראות אם המקום מתנפח, כי אז עלול להיות מאוחר מדי. אזור הפנים יתנפח והכלב עלול להחנק.
 
גם הנחש, כמו ייתר חיות הבר, מגיע לאזורנו לאחר שאנו השתלטנו על אזורי מחייתו. הנחש מחפש מזון, מים ומקום מסתור, לכן יש לפנות גרוטאות ומקומות מסתור, לא להשאיר מים בחצרות. במיוחד מגדלי בעלי כנף או מכרסמים צריכים להיזהר ולגדר את המיתחם על מנת שלא יחדרו נחשים. 
 
הנחש מועיל מאוד גם על ידי אכילת מכרסמים (לדוגמא: חולדות ועכברים המפיצים מחלות).
עיריית יבנה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אליה. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת dorit@yavne.muni.il
ראשי מפת אתר פנייה למנהל האתר יוטיוב עקבו אחרינו באפליקציה
הצהרת נגישות
The Butterfly Button