אגפים ומחלקות

פיקוח על החזקת כלבים

השירות הווטרינרי מפקח על הכלבים בעיר. מפקח שהחזקת הכלבים על ידי בעליהם תהיה בהתאם לחוק להסדרת הפיקוח על הכלבים, פקודת הכלבת וחוק צער בעלי חיים, וכן מפקח על תנועת הכלבים ללא בעלים בעיר.


1. פקודת הכלבת ומחלת הכלבת
מחלת הכלבת היא מחלה חשוכת מרפא ופוגעת בכל היונקים לרבות האדם. היא מועברת ע"י הרוק בעיקר דרך נשיכה, שריטה או ליקוק של פצע פתוח או ריריות.

הכלבת נגרמת ע"י נגיף (וירוס) הקרוי Lyssavirus ובעל צורה של כדור של אקדח.

נגיף הכלבת נמצא ברוק של בע"ח חולה והוא מועבר לבע"ח בריא (או אדם) באמצעות הנשיכה (בעיקר). הנגיף עובר מספר שלבים, כאשר בשלב הראשוני הוא מסתתר Shading)) בתאי הגוף ובכל יום מתקדם כמה מ"מ עד שמגיע למח.

בתקופה שהנגיף מסתתר בתאי הגוף (shading) בעל החיים אינו מדבק ואינו יכול להעביר את נגיף הכלבת וכמו כן לא ניתן לדעת ולבדוק אם בעל החיים נגוע רק כאשר הנגיף מגיע למח מחלת הכלבת מתפרצת. כאשר הנגיף מגיע למח הוא משכפל את עצמו בקצב מואץ ומשבש את פעילות המח ולכן בעל החיים משנה את התנהגותו: הופך לתוקפן, לועס ונושך כל דבר שנקרה בדרכו ו"משתגע" ("כלבת רועשת") או להיפך, ("כלבת שקטה") בעל החיים הופך לרגוע ושקט (חיות הבר). הוירוס עובר מהמח לבלוטות הרוק ומופרש ברוק בעיקר ע"י נשיכה -זהו השלב בו בעל החיים מדבק.

לצערנו, כאשר המחלה מתפרצת לא ניתן לעזור לאדם או לבעל החיים החולה והוא ימות בתוך 10 ימים זו הסיבה שכלב (או חתול) שנושך מועבר לתצפית כלבת למשך 10 ימים. במידה והכלב שרד את עשרת ימי תצפית הכלבת הוא משוחרר בחזרה לבעליו. במידה והכלב מת בתקופת התצפית, הוא מועבר לנתיחה במכון הווטרינרי.

אבחון הכלבת מתבצע ע"י נתיחה של המח ולכן לא ניתן לבדוק בעל חיים בעודו בחיים, אלא רק לאחר המוות.


פקודת הכלבת:
פקודת הכלבת הינה פקודה (חוק) שמטרתה לשמור על בריאות הציבור ממחלת הכלבת והפצתה. הפקודה נכתבה בתקופת המנדט הבריטי אך עודכנה במהלך השנים. העדכון האחרון של פקודת הכלבת נעשה בשנת 2020.

מאחר ומחלת הכלבת הינה מחלה חשוכת מרפא, פקודת הכלבת מחייבת שכל כלב או חתול שנשכו יועברו לתצפית כלבת בתוך 24 שעות.

בהתאם לעדכון פקודת הכלבת האחרון משנת 2020, נקבע שכלבים שבזמן אירוע הנשיכה הוחזקו ברישיון (חיסון כלבת בתוקף ושולמו האגרות לעירייה), לא נרשמו להם מעל שני אירועי שוטטות בשנתיים האחרונות והביאו את הכלב להסגר בתוך 24 שעות מהנשיכה, יכולים לקבל אישור חריג מהרופא הווטרינר הרשותי לחלופת הסגר רשותי בתצפית כלבת ביתית. ההחלטה הסופית היא של הרופא הווטרינר העירוני בהתאם לשיקולים נוספים שיובאו בחשבון בבחינת הבקשה עבור הגשת הבקשה להסגר ביתי יש לשלם אגרה בסך 365 ש"ח.

חובתו של בעל כלב/חתול שנשכו לעדכן את המחלקה הווטרינרית בתוך 24 שעות ! (דרך מרכז שליטה עירוני 106 או דרך המחלקה ישירות בטלפון או בדואר אלקטרוני).

מאחר ואין טיפול למחלת הכלבת, הדרך היחידה שלא להיפגע היא ע"י מניעת ההדבקה באמצעות חיסון כלבת לכלבים ומניעת שוטטות.

שאלה: ננשכתי ע"י כלב או חתול, מה עליי לעשות?
תשובה: יש לשטוף היטב את פצע הנשיכה במים קרים זורמים וסבון, למשך 15 דקות לפחות. לאחר מכן לפנות להמשך טיפול אצל רופא הקהילה (או חדר מיון, בהתאם לחומרת המצב). בנוסף, יש לגשת פיזית למשרד הבריאות ברחוב אופנייהמר 10 ברחובות, אל המחלקה למניעת כלבת, על מנת שייקבעו אם יש צורך בהסגרת הכלב/החתול ואם יש צורך במתן חיסונים מניעתיים לאדם שנפגע. הודעה בעניין תישלח למחלקה הווטרינרית ישירות ממשרד הבריאות.

שאלה: מהו תוקף חיסון הכלבת לכלב?
תשובה: שנה אחת


2. החוק להסדרת הפיקוח על כלבים:
החוק להסדרת הפיקוח על הכלבים חוקק בשנת 2002 והותקנו לו תקנות בשנת 2004. מטרת החוק להסדרת הפיקוח על כלבים להסדיר ולפקח על החזקת כלבים בעיר ושמירה על בטחון הציבור מפגיעה מכלבים.

החוק מבחין בין 2 סוגי כלבים: "רגילים" ו "מסוכנים".
כל הכלבים חייבים מגיל 3 חודשים להיות משובבים בשבב אלקטרוני ומחוסנים נגד כלבת ומוחזקים ברישיון.


חל איסור שחרור כלבים בשטחים שאינם גינות ייעודיות לכלבים. גם הליכה "רגלי" עם הכלב ללא רצועה הינה אסורה על-פי החוק. כלב (שאינו מוגדר ככלב מסוכן) חייב להיות מוחזק ברצועה שאורכה לא יעלה על 5 מטרים.

החזקת כלב בחצר מחייבת מקום מוצל ומוגן מרוחות, שמש, חום, קור וגשם.


כלבים מסוכנים:
כל הכלבים המשתייכים לגזעים הבאים או מעורבים איתם או דומים להם נחשבים לכלבים מסוכנים ואופן החזקתם מחמיר. רק אדם מעל גיל 18 יכול לטייל עם הכלב בשטח הציבורי ועם רצועה שאורכה לא יעלה על 2 מטרים.

מגיל 3 חודשים הכלבים המסוכנים מחויבים בזמם פה (מחסום פה) כשהם בשטח הציבורי או בסביבת אדם שגילו קטן מ- 16.

הכלבים המסוכנים חייבים להיות מעוקרים או מסורסים עד גיל 6 חודשים.

אסור לשחרר כלבים מסוכנים בגינות כלבים!


הכלבים המשתייכים לגזעים המסוכנים הם: פיטבול, אמסטף, סטאפורדשייר בול טרייר (סטאף אנגלי), דוגו ארגנטינו, בול טרייר, רוטווילר, טוסה אינו, פילו ברזילאי.


הבהרות:
1. בול טרייר ננסי הוחרג מרשימת הכלבים המסוכנים בתנאי שהוא רשום ומחזיק בתעודת גזע מההתאחדות הישראלית לכלבנות. כל בול טרייר ננסי ללא תעודות גזע נחשב לכלב מסוכן!
2. בולי אמריקאי: אינו מוכר בהתאחדות הישראלית לכלבנות כגזע בפני עצמו והוא הכלאה של פיטבול ואמסטף ולכן נחשב לכלב מסוכן!


רישיון להחזקת כלב:
החזקת כלב מחייבת רישיון שנתי: אגרת הרישוי לכלב משתנה בהתאם לגיל הכלב ואם הוא מעוקר/מסורס:
כלב לא מסורס/לא מעוקרת שגילו קטן משישה חודשים או גדול מ 8 שנים "פטור": 71 ₪
כלב לא מסורס/לא מעוקר שגילו בין שישה חודשים ל 8 שנים "אגרה מוגדלת": 398 ₪
כלב מסורס/מעוקר "אגרה מופחתת": 55.5 ₪.

ניתן לחסן נגד כלבת ולהסדיר את הרישיון דרך המחלקה הוטרינרית בתיאום מראש או דרך הוטרינרים הפרטיים המוסמכים.


כלב גזעי- כלב גזעי הרשום בהתאחדות הישראלית לכלבנות זכאי לפטור מאגרה מוגדלת רק אם עומד בתנאים הבאים:
1. הציג בפני הוטרינרית העירונית אישור "טהור גזע" מקורי ובתוקף לשנה.
2. קיים רצף חיסוני לכלב
3. החזיק ברשיון בתוקף בשנה האחרונה
4. הכלב לא נתפס בשנתיים האחרונות משוטט מעל פעמיים.
עיריית יבנה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אליה. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת dorit@yavne.muni.il
ראשי מפת אתר פנייה למנהל האתר יוטיוב עקבו אחרינו באפליקציה
הצהרת נגישות
The Butterfly Button